Má sa Marian Kotleba obávať o výsledok v nadchádzajúcich voľbách do VÚC?

1. októbra 2017, lubos2226, Nezaradené

Určite áno! Neúspechom pre Mariana Kotlebu a jeho kanditátov za ĽSNS v blížiacich sa voľbách do VÚC by bolo, ak by žiaden jeho kandidát, vrátane jeho samotného, neuspel a ako strana by tak nezískala ani jediného predsedu krajského samosprávneho kraja.

Bolo by to však pre Mariana Kotlebu skutočne neúspechom? A aké sú vyhliadky pre pána Kotlebu a jeho kandidátov, ako i pre celú jeho stranu v nadchádzajúcich voľbách do VÚC, ktoré sa budú konať v sobotu, dňa 04.11.2017?

Jedno múdre príslovie vraví: „Ak chceš ísť do boja, spočítaj si najskôr svoje vojsko!“

Ak chce Marian Kotleba v týchto voľbách uspieť, musí byť schopný reálne zhodnotiť momentálnu jeho situáciu. A táto hovorí, že v súčasnosti, dnes, tak ako sú momentálne nastavené udalosti na Slovensku, majú jeho kandidáti vrátane jeho samotného reálnu šancu získať každý od 13 – 23% hlasov od všetkých zúčastnených voličov.

Toto percento však môže byť ešte o to menšie, o koľko naviac dokážu zmobilizovať svojich voličov opozičné strany a koalícia.

Určite najväčším súperom pre Mariana Kotlebu takmer vo všetkých krajoch bude kandidát opozície. Nehovoriac o tom, že môže dôjsť tesne pred voľbami ešte k takej šachovej partii, ktorá bude namierená v jednote úsilia proti Marianovi Kotlebovi, jeho strane a jeho kandidátom. V tomto prípade nieje doslova nič nemožné!

Koalícia i opozícia si totiž uvedomujú, že tieto voľby budú mať dosť výrazný vplyv na ďalšie udalosti a ďalší vývoj na Slovensku. Ak sú Kotlebovi voliči pripravení, tak nech sú si aj istí, že koalícia a opozícia nieje len pripravená, ale zmobilizovaná!

To preto, lebo musia hrať z povahy veci samej „vabank“, pretože v hre sú nielen veľké politické kreslá do najbližších parlamentných volieb, ale aj obrovské sumy štátnych i európskych peňazí, ktoré sú už pravidelne predmetom šedej a čiernej ekonomiky tých, ktorí vládnu.

Ide o sumy astronomických rozmerov a tomu bude zodpovedať i povaha boja nielen pri týchto, ale i nasledujúcich parlamentných voľbách! A navyše, rozhodli tak oligarchovia.

Pre toto a mnohé ďalšie súvislosti musí pán Kotleba v súčasnosti zabudnúť na voľby do VÚC spred štyroch rokov a podobne i na vývoj udalostí s jeho stranou v parlamentných voľbách minulý rok.

Za daných okolností, bez eufórie, nadsadzovania i strachu musí byť schopný dovidieť, že môže v súčasnosti počítať reálne s maximálne 20-23% hlasov pri tých najvyššie postavených kandidátoch. Toto je jeho momentálny vklad do boja a aj jeho vojsko, s ktorým môže dnes počítať.

Bolo by však pre Mariana Kotlebu veľmi príjemné a pre mnohých aj prekvapivé, ak by toto číslo bolo reálne vyššie. Na túto túžbu sa jeho strana v tejto chvíli nemôže spoliehať, pretože v danej situácii a čase, spadá do kategórie zbožných prianí.

Prejdime preto od snenia k realite, kde síce pánovi Kotlebovi nahráva systém jednokolových volieb, ale to vôbec nemusí byť dostačujúce. Pri týchto voľbách reálne hrozí, že víťazný kandidát v každom kraji bude mať ešte o 4-8% viac hlasov, než sú Kotlebove reálne vyhliadky pri svojich nominantoch.

Výsledky môžu byť nakoniec i tesnejšie, všetko však bude záležať od toho, nakoľko dokáže jeho strana využiť ešte pomerne dlhý čas do samotných volieb. Nakoľko dokáže on i so svojimi vernými zmobilizovať svoje voličské publikum, ale i tzv. laxných občanov – nevoličov. Pretože pri každých voľbách na Slovensku je ešte rezerva zhruba 20% oprávnených voličov, ktorí sú zatiaľ vlažní a voliť nechodia.

Voliči opozície sú viac menej jasní, i voliči koalície, pretože spiaci voliči nedajú súčasnej koalícii a ani opozícii „ani jeden“ svoj hlas, pretože na to nemajú najmenší dôvod.

Treba tiež realisticky zvážiť, do akej miery ĽSNS využíva svoje stranícke kapacity a všetky ďalšie snahy k osloveniu tých voličov, ktorí ešte nie sú celkom rozhodnutí pre jej podporu.

Kotlebova strana výrazne profituje zatiaľ iba z jediného – ľudia sú vo väčšine znechutení súčasným vládnutím našich politikov. Koalícia, opozícia i vrátane prezidenta sú v tom najväčšom politickom marazme a v rozklade, aký tu zhruba za 25 rokov našej novej existencie ešte nikdy nebol.

Preto ruku na srdce pán Kotleba, že ste sa dostali do parlamentu najmä vďaka nespokojnému voličovi, ktorému je viacmenej jedno, kto bude vládnuť? Ide im hlavne o to, že už čoskoro odídu všetci tí, ktorí sú tam teraz.

Buďte preto Vy i Vaša strana realistickí a vychádzajte z toho, že ak ani jeden Váš kandidát v nastávajúcich voľbách neuspeje, nebude to Vaša prehra.  

Je to vývoj a môžete v podstate ďakovať, ak sa vyššie uvedené percentá naplnia, pretože to bude znakom, že si svoju pozíciu na Slovensku stále upevňujete. Čiže aj zdanlivá prehra musí byť pre Vás benefitom a ziskom a bude potom záležať v nasledujúcich dňoch, týždňoch a mesiacoch, o koľko percent hlasov naviac si pritiahnete na svoju stranu.

Bude to však pre Vás do budúcnosti dosť neľahká úloha, pretože budete musieť dosť výrazne zmeniť svoju stratégiu propagácie ale i rozšírenie a doplnenie ideových základov strany.

/pokračovanie/

Poznámka blogera – celý článok nájdete na:

Má sa Marian Kotleba obávať o výsledok v nadchádzajúcich voľbách do VÚC? /úvaha, časť prvá/