Je štatisticky dokázané, že najviac infarktov prichádza v pondelok a na začiatku týždňa /po bujarej sobote, nedeľnom prejedaní sa a pondelkový stres/, v zimnom období popoludní a večer a obdobie jari ako celok vedie prim v počte infarktov /náhle zmeny a výkyvy počasia/.
Počet infarktov na Slovensku každoročne pribúda. Štatistiky, ktoré sú na internete verejne dostupné alarmujú o každoročnom náraste počtu infarktov v našom regióne a dokonca my Slováci sa už pravidelne nachádzame na špičke celoeurópskych štatistík.
Infarkt miokardu je spôsobený čiastočným alebo úplným upchatím jednej z troh hlavných ciev, ktoré zásobujú srdcový sval okysličenou krvou /úplné upchatie spravidla končí smrťou, pacient upadá do bezvedomia a pokiaľ nie je okamžite resuscitovaný a nemá do 5 minút lekárku pomoc je situácia kritická.
Keďže príčiny sme si priblížili v predošlom článku (viď blog autora), povedzme si teraz o jeho príznakoch, ktoré sú označované aj ako varovné príznaky /problémy so srdcom sa však netýkajú len infarktu myokardu, závažným ochorením je aj trvalo zrýchlený tep – tachykardia, pomalé, či náhle zväčšenie srdcovej aorty – aneuryzmy (vydutiny) srdcovnice či vysoký krvný tlak a niektoré ďalšie závažné ochorenia, ktoré by človek rozhodne nemal podceňovať/.
Príznaky infarktu miokardu možno rozdeliť na: akútny infarkt alebo prebiehajúci infarkt /akútny infarkt má veľmi rýchly a prudký priebeh – náhle odtrhnutie či uvoľnenie trombózy (krvnej zrazeniny), ktorá upchá prietok krvi v už zúženej cievnej stene, kdežto prebiehajúci infarkt sa vyvíja dlhodobo, spravidla týždne a mesiace ale i niekoľko rokov, napríklad u fajčiarov/.
Keďže akútny infarkt má vo väčšine prípadov podobné príznaky ako prebiehajúci infarkt, je možné ich zhrnúť do jedného celku /predtým treba ešte spomenúť, že signály tela, ktorými sa infarkt ohlasuje naberú na intenzite spravidla niekoľko dní pred jeho plným prepuknutím, najčastejšie tri dni vopred, no niekedy i viac ako týždeň/:
– krátky dych, resp. skrátenie dychu, tzv. dýchavica – ktorá často bezprostredne súvisí so zvieravou bolesťou na hrudi, ale toto špatné, skrátené dýchanie sa môže vyskytnúť aj bez zvieravého pocitu na hrudi. Spravidla takéto dýchynie zradí človeka už pri slabšej fyzickej záťaži, niekedy už i pri chôdzi alebo prejdením po pár schodoch. Človek vtedy „lapá po dychu“ a toto nedostatočné dýchanie ho môže až tak zaskočiť, že nie je schopný ďašieho pohybu a hoci sa môže krátkodobo uľaviť, treba čo najskôr vyhľadať alebo privolať lekársku pomoc!
– zvieravý, až nepríjemný pocit v oblasti hrudníka – /častejšie u žien ako u mužov/ toto je najčastejší varovný signál prebiehajúceho infarktu pred jeho plným rozvinutím. Prejavuje sa nepríjemným tlakom v oblasti hrudníka spravidla trvajúcim niekoľko minút, či zvieravou alebo tupou bolesťou alebo pálením v oblasti hrudníka /vyžarujúce horúce vlny/, ktoré môžu opakovane narastať i slabnúť vo svojej intenzite.
– nepríjemný, zlý pocit aj v ostatných častiach hornej polovice tela – tŕpnutie a necitlivosť rúk, častejšie ľavej ako pravej a spravidla sa tento varovný signál vyskytuje častejšie u mužov ako u žien /ruka zmeravie, je nevládna čo môže prejsť až do bolestivého vyžarovania často i v oblasti celej ruky/, vyžarovanie bolesti či pichavá bolesť v oblasti chrbtice /medzi lopatkami/, ale i šije a krku a dokonca vyžarujúca až pichavá bolesť v oblasti žalúdka, tzv. spodný alebo diafragmálny infarkt – pozor, cukrovkári, či obézny pacienti, najmä ženy tieto pichavé bolesti nemusia pociťovať vôbec alebo len minimálne!
– studený pot a žalúdočná nevoľnosť – spravidla súbežné symptómy, teda objavujúce sa naraz a môžu dokonca signalizovať akútny infarkt, najmä, keď studený pot pretrváva + dôjde i k zvracaniu, často opakovanému alebo v žalúdku pociťujeme silné, až extrémne silné pálenie záhy /najmä ak deň predtým človek žúrkoval, viac popíjal a konzumoval veľa rôznych druhov jedál a je ku tomu ešte i dehydrovaný – pozor, alkohol nie je pre organizmus tekutinou!!
Akútny infarkt sa tiež môže dostaviť pri silnom vzplanutí emócií u zlostných ľudí, alebo u emočne labilného človeka po prijatí špatnnej či euforickej správy – smrť blízkeho, nečakaná veľká finančná výhra a pod…!
– „padanie k zemi“, strata rovnováhy až bezvedomie, tiež zmena farby pokožky a pier, tzv. bledosť – akútny priebeh infarktu, je nevyhnutá okamžitá lekárska pomoc s nasadením liečby a v tých najhorších prípadoch /pri bezvedomí, nehmatnom tepe a pri zastavení dýchania nutnosť resuscitácie a privolanie okamžitej lekárskej pomoci!
Pokiaľ sme pacientmi sami, všetky tieto príznaky by sme mali ihneď dopodrobna opísať svojim blízkym, hoci aj telefonicky. Ak nieje v tú chvíľu nikto pri nás, nemali by sme nič zľahčovať a podceňovať.
Niekoho zasiahne akútny infarkt po týždni pichavých bolestí pod lopatkou, niekoho po rannom prebudení s pocitom silného pálenia záhy a po bujarom večeri, niekomu začne náhle tŕpnuť ruka a zoslabne, príde nevoľnosť, niekto má pichavé bolesti v oblastí čeľustí, no najčastejšie je to zvieravá pichavá a vyžarujúca bolesť v oblasti hrudníka.
Ak má podobné príznaky náš rodinný príslušník, nech nám nahlas pokiaľ je to možné opisuje to, čo práve cíti. Otvorme okná, pacient musí byť v kľude a najlepšie v sede, pripravme pohár s vodou, no predovšetkým nič nepodceňujme a volajme najneskôr do 5 minút /ak aj tie slabšie varovné signály pretrvávajú/ rýchlu zdravotnú pomoc.
Ak ku ktorémukoľvek z opísaných príznakov má pacient: trvalý stres – pracovný či rodinný, časté pocity úzkosti, ak pacient trpí nadváhou, nedostatkom pohybu, ak je dehydrovyný /najmä v lete/, ak fajčí hoci i krátkodobo, ak skonzumoval v nedávnej dobe väčšie množstvo alkoholu, ak bol vystavený nadmernej fyzickej záťaži, ak má pacient 40 a viac rokov, ak utrpel úraz – je jedno či liečený alebo neliečený, ak je po operácii, už liečené infarkty rodinných príslušníkov a pochopiteľne môžu sem patriť ešte aj ďalšie špecifické príčiny, tak nič nepodceňujte a volajte na číslo tiesňového volania 112!
Treba si tiež uvedomiť, že najrýchlejšia cesta k lekárovi a do nemocnice vedie cez rýchlu zdravotnú pomoc. Ak máte vyššie uvedené symptómy a patríte do kategórie ľudí s nábehom na infarkt /viď charakteristika potencionálneho pacienta vyššie/, nech vás ani nenapadne nechať sa odviezť príbuzným na aute do nemocnice, či nebodaj šoférovať sám. V prípade blížiaceho sa skutočného infarktu riskujete takto svoj život i životy iných, ak by ste napr. pri strate vedomia počas šoférovania spôsobili dopravnú nehodu. Navyše, takouto cestou ako i čakaním v čakárni si človek znižuje percento úspešnosti zvládnutia danej situácie!
Najdôležitejšia zo všetkého a to iste uzná každý čitateľ, je prevencia. Zdravá životospráva zahŕňa pozitívne myslenie, veľa pohybu, výber zdravých pokrmov – minimálne soliť a koreniť, bez alkoholu a cigariet, vyhýbanie sa enormnej fyzickej záťaži, krotené emócie, to všetko robí človeka ľahšim a uvoľnenejším, čo je tou najlepšou prevenciou nielen pred infarktmi, ale aj pred ostatnými chorobami, ktoré či chceme alebo nie, keď prepuknú, nás vždy vyradia niekedy i dlhodobo z nášho každodeného života.
Človek by mal preto dbať na prevenciu, zaujímať sa o svoje telo a nájsť si svoje pravé miesto v živote, bez zbytočných stresov a uponáhľanosti…
:-) ...
Ďakujeme... ...
Celá debata | RSS tejto debaty