Pripravte sa a to dôsledne na blížiacu sa extrémne silnú vlnu horúčav!
Najbližších 7 dní /dnes je 02. 07. 2015/ nás podľa aktuálnych predpovedí SHMÚ – Slovenského hydrometeorologického ústavu – zasiahne veľmi silná vlna horúčav, ktorá by mala vyvrcholiť teplotami v rozpätí 36-38 stupňov celzia na juhu a cca 33-35 stupňov celzia na strede a severe Slovenska. Bude sa jednať pravdepodobne o jednu z periód s najvyššími teplotami tohoto leta, pričom týchto vysokoteplotných časových periód nás môže vzhľadom na mimoriadne astronomické udalosti z marca tohoto roka /viď predošlé články blogera http://lubos2226.blog.pravda.sk/2015/02/24/mimoriadna-astronomicka-udalost-20-marca-20015-aj-v-nasich-zemepisnych-sirkach-s-velkou-symbolikou-poplach-v-nemecku/ zasiahnúť až niekoľko za sebou…
Vlny horúčav patria medzi najnebezpečnejšie javy (!) a len málokedy sa im venuje väčšia pozornosť, než si v skutočnosti zasluhujú. Vysoké teploty v súčasnosti nenarastajú len na Slovensku, ale súčasné vlny horúčav mobilizujú svetových zdravotníkov a meteorológov, pretože Európa a Ázia bojujú s extrémnemi horúčavami už niekoľko týždňov, kde napríklad v španielskej Córdobe včera namerali niečo viac ako 44 stupňov.
Takéto extrémne teplo, spôsobené dlhodobou globálnou zmenou klímy na Zemi nielen že ohrozuje zdravie a život ľudí, kde si v tejto súvislosti mnohí spomenú na vlnu extrémnych horúčav vo Francúzsku v roku 2003, kde vtedy na priame následky masívnej vlny horúčav zomrelo viac ako 20. tisíc ľudí (!), ale takéto súvislé teplo komplikuje dopravu, môže spôsobiť výpadky a dodávky elektriny, ale i preťaženosť nemocníc, záchranných zložiek a najmä – a to je dnes extrémne podceňovaný fakt – takéto teplotné anomálie majú za následok z dôvodu ich nárastu a častého opakovania sa úbytok sladkovodných ložísk a prameňov.
Narastajúci nedostatok pitnej vody je dnes tak nesmierne podceňovaným fenoménom v Európe, Ázii i Severnej Afrike, že dôsledky tohoto javu môžu priniesť totálny kolaps uvedených regiónov. Nedostatok vody prináša dlhodobé sucho a toto prináša zasa hladomor, následne nepokoje, politické a vojnové požiare vedúce až k občianskym vojnám a následné migrácie obyvateľstva do lokalít, kde je sladkovodných zdrojov ešte dostatok.
Preto aj súčasné migračné vlny z dôvodu vojnových konfliktov na Blízkom Východe, prejavujúce sa dnes čoraz intenzívnejšie, sú len slabým predvojom udalostí, KTORÉ NASTANÚ, ak sa včas neurobia protiopatrenia najmä v krajinách, ako je Jemen, Sudán, Saudská Arábia Egypt a spol.
Napríklad pdzemné vody v takmer tridsaťmiliónovom Jemene, kde v súčasnosti hrozí humanitárna katastrofa, sú na najnižšej úrovni a za posledné roky a vďaka dlhotrvajúcim suchám klesli na minimum. Očakávané nepokoje aj kvôli pitnej vode v tomto regióne onedlho môžu prerásť do ešte väčších rozmerov, než Jemen v súčasnosti má /občianska vojna/.
Tu nepomôže ani fakt, že Sudán má v roku 2017 dostavať najväčšie sladkovodné dielo v Afrike, pretože Sudán je pokrytý najväčšou plochou bažín, močiarov a mokradín v celom Africkom kontinente, ktoré samozrejme spôsobujú odparovanie sladkej vody do ovzdušia v obrovskom množstve. Jedná sa teda o obrovskú stratu na vodných zdrojoch, preto Sudán spolu s niekoľkými krajinami regiónu buduje megadielo, ktoré by stiahlo, odsušilo a zachytilo sladkú vodu z uvedených plôch. Ani toto však nemusí a ani nebude stačiť.
Preto ak nechce Európa čeliť v najbližších rokoch desiatkám miliónov migrantov /globálne nás čaká na Zemi najkritickejších 7 rokov, aké kedy ľudstvo zažilo/, tak by sa sama mala vážne zasadiť o to, aby Etiopia, Jemen, Sudán, Saudsá Arábia a Egypt začali s budovaním technicky rozsiahlych komplexov, zabezpečujúcich odsoľovanie morskej vody a to za pomoci získania elektrickej energie zo solárnych panelov, pretože bez elektrickej energie takéto veľkokapacitné odsoľovacie zariadenia na úpravu vody nie je možné spojazdniť. Jednalo by sa o takzvané „perpetum mobile“ čo sa týka získania sladkej vody z momentálne nevyčerpateľných oceánskych zásob morskej vody.
Ale vráťme sa späť k téme. Systém varovaní, aký majú uplatnený napríklad už vo Francúzsku po mimoriadne tragickej vlne horúčav z roku 2003, by mal byť aplikovaný z preventívneho hľadiska aj v ostatných krajinách Európy, najskôr na juhu, v strede a neskôr dokonca aj na krajnom severe. Takéto varovania zahŕňajú celý rad účinných mechanizmov, ktoré nie sú len výchovného charakteru, ale ľuďom priamo a konkrétne umožnia zvládať takéto obdobie teplotných anomálií, i keď sa vlny horúčav v blízkej dobe s atmosferickými anomáliami už spájať nebudú, pre ich nebývalý nárast.
Čo treba v takomto prípade robiť a ako sa pripraviť??
– treba intenzívne vetrať severné, severozápadné a západné miestnosti domu najmä po ráne a v dopoľudňajších hodinách, pričom západnú stranu zatiahnite žalúziami, nech sa to týka obytných domov, pracoviska či priestorov na oddych, čakárne a pod…
– klímu nastavte na čo najvyššiu teplotu, je obrovskou chybou, ak máte klímu na pracoviskách nastavenú počas vlny horúčav na čo najchladnejší režim. Telo sa krátkodobo adaptuje, no akonáhle opustíte tieto pracovné priestory a to najmä v čase medzi 15-16 hodinou, kedy teploty dňa vrcholia, môžete si cestou domov z práce spôsobiť telesný kolabs prudkou zmenou teploty okolitého prostredia, nehovoriac o dlhšom pobyte na slnku…
– najdôležitejší zo všetkého je však pitný režim, najlepšie urobíte ak si vodu odmeráte. Nalejte si najlepšie do skleneného džbánu, čajníka a pod 1,5 – 2 litre čistej vody z kohútika ak máte nezávadnú a dobrú vodu, alebo si vylejte do džbánu neperlivú minerálku. Pozor, kupované minerálky v plastových fľaškách z obchodu vo vysokých teplotách neskladujte a v žiadnom prípade takéto umelohmotné fľaše nevystavujte slnečnému žiareniu, inak riskujete prijatie poriadnej dávky karcinogénov do svojho tela…
– vypite 2-4 litre čistej vody za deň vychladenej výhradne na izbovú telotu a mierne vyšie, nikdy nie pod 25 stupňov a menej, ale ani žiadne horúce nápoje, ktoré urýchľujú efekt odparovania a potenia sa. Teda ku všetkým ostatným nápojom a tekutinám z jedla je nutné pridať uvedenú dávku čistej vody, inak riskujete dehydratáciu s možným následkom kolapsu…
– noste si neustále so sebou aspoň dvojdecovú fľašku vody v prípade náhlej nevoľnosti z tepla…
– v žiadnom prípade nekonzumujte tuky alebo vyprážané jedlá, tuky nesmierne zaťažujú srdce a toto musí byť počas vlny horúčav na maxime svojej činnosti, preto ho posilnite prípravkami s vysokým obsahom magnézia, či už z výživových doplnkov alebo konzumáciou ovocia a ostatných plodín s vyšším podielm tohoto prvku /banány, ananás, čerešne, jahody, oechy, semiačká… …
– konzumujte melóny, najlepšie červené, pre ich vysoký obah vody a chladivého faktoru pre ľudský organizmus, ale konzumujte melón výhradne ustálený na izbovej teplote, nikdy nie z chladničky!!
– vyhnite sa zmrzline, nech je to akokoľvek absurdné, zmrzlina vám najmenej ublíži pri cca 28 stupňových teplotách. Jej konzumácia sama o sebe vyvoláva v organizne stres, kde sa ihneď po jej skonzumovaní mobilizujú napríklad biele krvinky, čím sa vytvára nerovnováha a každá nerovnováha v tele počas vlny horúčav vás môže pripraviť o stratu vedomia…
– vyhnite sa alkoholu v akomkoľvek množstve!! Najmä pivkári by si mali uvedomiť, že s tromi či štyrmi pivami prijmú síce tekutinu, ale predovšetkým výraznú dávku alkoholu, ktorá v ich tele a v danom čase môže mať fatálne následky…
– v žiadnom prípade sa nevystavujte dlhšie ako 5-10 minút priamemu slnečnému žiareniu bez záhalu hlavy v období medzi 11 hodinou až 15 hodinou a nejaké módne výstrelky ako je opaľovanie pri vode či na terasách domu v takejto teplotnej vlne už hraničí s nevedomým pokusom o sebevraždu. Totiž povrchom tela, cez kožu a najmä obnažené telo v plavkách sa vysušuje a odparuje z tela vodu niekoľkonásobne rýchlejšie ako inokedy. Stačí, ak si urobíte pokus a namočíte biely papier do vody, nechajte ho rozmočiť a potom si ho položte vedľa seba v mieste slnenia sa. Tento sa vám vysuší do piatich minút! A teraz si predstavte tento papier o veľkosti plochy vašej kože, čo činí od 1,4-2,2 metra štvorcového plochy, tak si ľahko spočítate, koľko vody sa z vás odparí za jednu hodinu slnenia sa na slnku a toto nedokáže elimonovať ani abnormálny pitný režim, pretože voda sa z buniek stráca rýchlejšie ako sa do nich dostáva….
– schlaďte, ak je situácia kritická, svoje telo do navlhčeného uteráka, posteľnej bielizne a podobne, tiež sa častejšie sprchujte…
– nezaťažujte organizmus a srdce prílišnou námahou a okolo obeda by ste mali dopriať svojmu telu kľudový režim…
– vynikajúcim spôsobom, ako zmierniť dopad vysokých teplôt v ovzduší je pobyt v prírode, pod korunami listnatých stromov – parky, chatové oblasti, lesy alebo domáce prostredie s vysokým zatienením stromu…
– vyhnite sa stresu v akejkoľvek forme a podobe! Náhlym stresom a rozčuľovaním sa môžete riziko kolapsu počas vlny horúčav zmnohonásobiť!
– najrizikovejšími skupinami počas vlny horúčav sú seniori a deti, ako i všetci s čo i len slabšími problémemi srdca…
To je len niekoľko základných rád na prípravu pred vlnou horúčav. Tiež verejné rozhlasy najmä na dedinách by mali pravidelne denne informovať o rizikách spojených s týmto fenoménom.
Ale každý sebe vlastným spôsobom by sa mal zodpovedne postaviť k tomuto javu, ktorý vnímame na sebe dosť intenzívne a ktorému sa nedá vyhnúť, nech by sme vymysleli čokoľvek. Pretože potrebujeme jesť, potrebujeme pracovať a fungovať aj počas vlny horúčav, tak je nutné zodpovedne pojať tento fakt a dôsledne sa na to pripraviť. Berte prosím všetko toto vážne a vyhnete sa tak problémom s možnými nezvratnými následkami…
/Poznámka: Ak sa po tejto vlne horúčav prudko ochladí, čo zatiaľ meteorológovia nepredpokladajú, môže nastať opačný jav – škody z prudkých búrok a následných prívalových dažďov, kedy voda vysušenú pôdu príliš nezavlaží, ale ňou len pretečie a narobí rozsiahle škody…/
Európu čaká v najbližších mesiacoch katastrofa http://lubos2226.blog.pravda.sk/2015/04/25/europu-caka-v-najblizsich-mesiacoch-katastrofa/
Podľa najnovších prepočtov je reálny... ...
Vyfucalo mi dnes koleso na aute, vraj ...
A z horúčav, ktoré majú veľmi ...
(Zjavenie 7:13–17) A jeden zo starších... ...
Na Slovensku sa z médií dozvedáme ...
Celá debata | RSS tejto debaty