Pred nedávnom som dostal do emailovej schránky infografiku s nasledujúcim textom: „27. augusta 2014 sa k Zemi priblíži Mars na takú krátku vzdialenosť, že bude veľkosťou porovnateľný s mesiacom v splne!! Bude sa tak diať po prvý krát po 5000 rokoch!! Nenechajte si ujsť toto vesmírne divadlo!…“
Táto informácia po prvý raz kolovala internetom síce už pomerne dávno, no počas prázdnin sa objavila znova v upravenej podobe. A keďže je dnes ešte stále veľa ľudí, ktorí radi uveria takýmto a podobným senzáciechtivým správam, je potrebné povedať viac k takémuto nezmyselnému hoaxu.
Mars vidieť voľným okom takmer vždy, i keď je k Zemi najbližšie /cca 55 miliónov km/ a podobne aj keď je k Zemi najďalej, teda cca 400 miliónov km a to takmer počas celého roka, buď na večernej, alebo rannej oblohe.
V správe sa píše, že 27.08.2014 sa Mars priblíži k Zemi najviac za posledných 5.tisíc rokov. Toto sa však stalo v roku 2003. To, že to bežní ľudia nezaznamenali bolo preto, lebo i v tomto priblížení bol Mars viditeľný voľným okom len ako „malá hviezdička“ na oblohe. Bol síce 4 najjasnejším objektom hneď za Venušou, čo ale znamená, že jeho svietivosť bola menšia ako svietivosť Venuše, čiže Mars bol v tomto priblížení k Zemi v r. 2003 okom pozorovateľný len ako malá „svietiaca bodka“ na večernej oblohe.
V závere prázdnin tohoto roku bude Mars viditeľný iba chvíľu tesne nad západným obzorom a to tak slabo, že človek so slabším zrakom ho už ani nezachytí. Saturn, ako súčasný Marsov súputník na oblohe bude naľavo od polohy Marsu viditeľný oveľa viac a dokonca už so slabším ďalekohľadom je možné uvidieť i známy Saturnov prstenec /stačí zväčšenie prístroja cca 40x/.
Mars nemôže byť ani za abnormálnych okolností viditeľný zo Zeme ako Mesiac v splne, ako sa píše v správe. V najbližšej dráhe k Zemi sa Mars pohybuje vo vzdialensoti približne 55 miliónov kilometrov a vtedy žiari podobne ako ostatné najjasnejšie planéty /Venuša, Jupiter/, alebo hviezdy /napr. Arktúr v Pastierovi/. Aby sme ho mohli vidieť na oblohe ako Mesiac v splne, musel by sa Mars k Zemi priblížiť na vzdialenosť zhruba 800 tisíc kilometrov, teda musel by byť cca 70x bližšie ako je jeho najtesnejšia hranica k Zemi, čo je absolútne nereálne.
A ak by aj niekedy nastalo veľké priblíženie nejakej planéty slnečnej sústavy k Zemi, muselo by to byť ako dôsledok nepredstaviteľných zmien v slenečnej sústave. Ale aj toto by sa muselo diať prísne v hraniciach prírodných zákonov. K takému priblíženiu by teda došlo postupne. Ak by mal byť Mars koncom prázdnin viditeľný ako Mesiac v splne, tak napr. i keby zmnohonásobil svoju „približovaciu“ rýchlosť, už na začiatku prázdnin by musel by byť väčší ako 3/4 plochy Mesiaca. Keby teda správa bola založená na reálnom základe, už dnes by sme mali na oblohe Mars veľký ako „malá lopta“, čo by prinieslo jav, ktorý by bol stredobodom pozornosti na celej planéte.
Pozrime sa na večernú oblohu, mnohí ani nevieme, kde sa Mars nachádza, taký je „malinký“, čo sa týka jeho súčasného jasu a svietivosti.
Na „nebi“, vo vesmíre, ale i na Zemi sú očakávané prevratné zmeny, ale rozhodne nie takého typu, aký je uvedený v predmetnej správe…
Mars v dvoch farebných spektrách – na takéto priblíženie je už potrebný prístroj /reflektor/ s priemerom zrkadla cca 25 cm a dĺžky ohniska znásobeného aspoň na 6 metrov
Dobry clanok, v tejto oblasti sme ...
Celá debata | RSS tejto debaty